brown wooden table and chairs

Niewymagające kwiaty na balkon

Jak zazielenić balkon, by osiągnąć trwały efekt? Wystarczy wybrać gatunki kwiatów balkonowych odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Takie, które nie potrzebują wiele pracy, nie są kapryśne, a przy tym pięknie się prezentują. Rośliny te ozdobią również Twój taras lub werandę – każde miejsce, w którym pozwolisz im swobodnie rozwinąć pędy. Maksimum piękna przy minimum wysiłku? Zaraz przekonasz się, jakie to proste!

Petunia zwisająca (surfinia)

Jednoroczna roślina o zwisających pędach, których długość dochodzi do ok. 40 cm. Kwitnie od maja aż do pierwszych mrozów na fioletowo, różowo i pomarańczowoczerwono. Brzegi kwiatów są białe, strzępiaste i pofalowane. Tworzy efektowne kaskady, dla których warto zmiksować różne odmiany kolorystyczne w jednej skrzynce czy koszu.

Petunię wysiewa się od stycznia do kwietnia, a na stałe miejsce wysadza w maju, kiedy minie ryzyko przymrozków. Radzi sobie w każdym rodzaju gleby pod warunkiem, że jest ona umiarkowanie wilgotna. Lubi pełne słońce i upały, dlatego najlepsze są dla niej balkony i tarasy z wystawą południową.

Barwinek pospolity

Pędy barwinka osiągają maksymalnie 30 cm długości. Na ich końcach rozwijają się kwiaty białe, niebieskie, fioletowe i puprupurowe. Liście w zależności od odmiany są ciemnozielone i błyszczące, zielone z kremowym brzegiem, jasnożółte z ciemnozieloną krawędzią, białożółte i pstre.

Barwinki o jasnych i pstrych liściach (np. Illuminati) sadzi się na balkonach słonecznych, a te o ciemnych (Vinca Minor) na balkonach wschodnich lub zachodnich. Należą do roślin wieloletnich i kwitną od maja do sierpnia.

Begonia zwisająca Pink Balcony

Wypuszcza kwiaty o białoróżowych płatkach z ciemnoróżową obwódką, które zbierają się na szczytach pędów i lekko przewieszają. Dekoracyjne są również liście o strzępiastych brzegach. Kwitnie od czerwca do października i nie zimuje na zewnątrz. Na zimę trzeba ją przenieść do suchego i chłodnego pomieszczeniu, w którym jako roślina wieloletnia poczeka do kolejnej wiosny.

Begonia zwisająca rośnie zarówno w słońcu, jak i w półcieniu, więc najlepszy dla niej będzie balkon południowy, wschodni lub zachodni. Nie lubi przesuszania, dlatego należy ją regularnie podlewać.

Pelargonia zwisająca

Należy do najpopularniejszych kwiatów na balkon. Szybko rośnie, a jej pędy osiągają nawet do 75 cm. Kwitnie obficie od maja aż do października, wypuszczając różnokolorowe kwiaty w zależności od odmiany, np. czerwone i białofioletowe. Jeśli kupiłeś sadzonkę i chcesz przyspieszyć rozkrzewianie się pelargonii, uszczyknij pędy tuż po zakupie. Ma niewielkie wymagania uprawowe i odnajduje się zarówno na stanowiskach słonecznych, jak i półcienistych.

Wysiewa się ją od stycznia do kwietnia pod osłonami i przy temperaturze 20-25°C rośliny wschodzą już po ok. 2 tygodniach. Od drugiej połowy maja można ją wystawić na balkon. Przed zimą przytnij obumarłe części, usuń pożółkłe liście i wnieś pelargonię do pomieszczenia – wiosną wystawisz ją z powrotem na balkon..

Lilia trąbkowa Dancing Queen

Osiąga wysokość 150 cm. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Na jednym pędzie wytwarza do 20 pomarańczowych zwisających kwiatostanów o dzwonkowatym kształcie i średnicy ok. 15 cm. Odmiana Dancing Queen lubi pełne słońce, jednak zadowoli się również tylko kilkugodzinną ekspozycją na nie. Z tego powodu nadaje się zarówno na południowe balkony, jak i wschodnie oraz zachodnie.

Potrzebuje przepuszczalnego żyznego podłoża. Podlewa się ją głównie w okresie suszy i dokarmia nawozami wieloskładnikowymi. Warto usuwać na bieżąco przekwitłe kwiatostany, bo dzięki temu przedłuża się ich kwitnienie.

Kwiaty balkonowe – odporne na deszcz, wiatr i słońce

Przed zakupem nasion kwiatów balkonowych i cebul kwiatowych zastanów się, jak chcesz zaaranżować przestrzeń na tarasie, werandzie czy balkonie. Pamiętaj o trudniejszych warunkach, jakie panują w tych miejscach, zwłaszcza jeśli chodzi o balkony na wyższych piętrach. Często na rośliny działają mocne słońce, opady i wiatr. Postaw więc na silne gatunki, które nie poddadzą się tak łatwo wpływom warunków atmosferycznych.

Udostępnij ten artykuł
Skopiuj URL
Prev Post

Jakie parametry różnicują odmiany kukurydzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Read next